Очертаване на ползите за околната среда, икономическите и международните търговски аспекти на рециклирането на стомана, алуминий и мед
Постигането на климатична неутралност до 2050 г. ще изисква драстични промени във всички вериги на създаване на стойност, по-специално за енергоемките индустрии като производството на метали. Благодарение на своите присъщи свойства и пазарна стойност, изхвърлените метали се рециклират в продължение на десетилетия и се използват за производство на нови черни и цветни метали отново и отново.
Рециклирането на метали е задължително за постигане на целите в областта на климата и кръговата икономика, определени от Европейския зелен пакт и новия план за действие за кръговата икономика. Металите са от съществено значение както за продуктите, така и за системите, които са от съществено значение за нисковъглеродната икономика и ежедневните продукти. В сравнение с първичното производство, рециклирането на стомана, алуминий или мед спестява съответно 58%, 92% и 65% от емисиите на CO2 и резервни първични суровини, често добивани извън Европа, където се прилагат много по-ниски стандарти.
Въпреки огромните ползи за околната среда, значителни затруднения продължават да възпрепятстват рециклирането на метали в Европа.
Първото е свързано с факта, че европейската промишленост остава предимно линейна, като само 12% от използваните материали идват от рециклиране. В резултат на това в Европа предлагането на метален скрап от рециклиране, отговарящо на индустриалните спецификации, често надвишава търсенето и остава недостатъчно използвано в производството на метали.
Второто е свързано с факта, че цените на суровините все още не успяват да интернализират огромните екологични ползи от рециклирането на метали. В законодателството на ЕС няма стимул, който да възнаграждава рециклирането на метали с ниски въглеродни и енергийни отпечатъци в сравнение с първичните суровини (често добивани извън Европа).
Третото е вкоренено в европейското законодателство за отпадъците, което пречи на по-голяма кръгообразност. Металният скрап е ценна стока с положителен отпечатък върху околната среда, която не трябва да се класифицира като отпадък, а като вторична суровина. В допълнение, редица процедури, отнасящи се до трансгранични пратки или до разрешаване, остават твърде тежки, за да стимулират кръговите вериги за стойност на метали.
Президент на EuRIC Синция Вецози, сподели „дойде време да изложим по-амбициозна стратегия за стимулиране на рециклирането на метали в Европа и да подкрепи цялата верига на стойността на металите, която е гръбнак на всяка съвременна икономика“. Тя подчерта по-специално абсолютната необходимост от създаване на рамкови условия и стимули, които да насочват рециклирането на метали и производството на метали от вторични суровини, като възнаграждават техните екологични ползи. „Това трябва да бъде един от приоритетите на плана за възстановяване на ЕС“.
Вземайки примера със стоманата, „от ключово значение е да се подкрепят веригите за създаване на стойност, които в момента се стремят да мигрират от сегашните доменни пещи, които използват първична желязна руда и въглища, към електрически дъгови пещи, които използват рециклирана стомана и могат да използват енергия от възобновяеми източници. Стоманата с ниско въглеродно въздействие и металите като цяло са не само жизненоважни за постигане на неутралност на климата, но също така е от съществено значение да се конкурираме по-добре на бързо променящия се пазар “, добави Вецози.
От еднакво значение е необходимостта от опростяване на законодателството, приложимо към кръговите вериги за създаване на стойност. „За да се създаде добре функциониращ пазар на ЕС за вторични суровини, металните отпадъци, отговарящи на спецификациите на индустрията, вече няма да бъдат класифицирани като отпадъци. Трябва да приведем законодателството, което възпрепятства прехода към по-кръгова икономика, с основните цели на политиката на ЕС, залегнали в Зелената сделка, в противен случай кръговите предшественици няма да могат да постигнат “, подчерта тя.
Не на последно място, гарантирането на свободна, честна и устойчива търговия е по-важно от всякога.